WTN GlutaReg™ Immunvédő Komplex
A glutation a szervezet egyik legfontosabb antioxidánsaként kulcsszerepet játszik a mitokondriumok (a sejtek energiatermelő egységeinek) védelmében, és a sejtek élettartalmának a szabályozásában is. A mitokondriumokban lévő antioxidánsok közül a mitokondriális glutation a fő védelmi vonal abban, hogy elkerülhetőek legyenek a működési zavarok és a sejthalálhoz vezető oxidatív módosulások.
A szervezetben lévő glutation lehet:
1. Sejten belüli (intracelluláris) glutation, melynek fő feladata a mitokondriumok védelme és a sejthalál szabályozása.
2.
Sejten kívüli (extracelluláris) glutation, mely legfőképpen a szervezet
méregtelenítési folyamatainak támogatásában vesz részt az antioxidáns
védelem biztosítása mellett.
A környezeti hatások, a stressz, a megerőltető fizikai munka általi hatások mind eleve nagyobb glutation felhasználásra késztetik a szervezetet, így hamar kialakulhat a glutationhiány, aminek következtében különböző tünetek jelenhetnek meg.
A gyakorlati megfigyelés:
Komolyabb
sérülések vagy betegségek esetén a szervezet glutation felhasználása
annyira megnő, hogy azt a szervezet nem győzi pótolni. Megállapítható,
hogy minden komolyabb krónikus betegség (pl. szívbetegségek,
rosszindulatú folyamatok, 2-es típusú cukorbetegség, Alzheimer kór,
áteresztő bél szindróma, stb.) glutationhiánnyal jár együtt.
Autoimmun betegségek (pl. Hashimoto) degeneratív folyamata során károsodnak a sejtek mitokondriumai. A klinikai gyakorlati tapasztalat az, hogy akinek a glutation előállítási és újrahasznosítási rendszere egészséges, annál gyakorlatilag nem alakulnak ki autoimmun betegségek.
Az öregedés folyamata is a glutation aktivitás csökkenésével jár. Megfigyelték, hogy akiknél a kognitív funkciók hanyatlása tapasztalható, azok szervezetében alacsonyabb a glutation szintje.
Hogyan gondoskodhatunk a megfelelő glutation szintünkről?
1. ha megtámogatjuk a glutation szintézist a szervezetünkben,
2. ha gondoskodunk a glutation újrahasznosítási ciklus kielégítő működéséről,
3. ha kívülről pótoljuk a glutationt.
1. A glutation szintézis támogatása
A szervezet saját glutation termelő folyamatához szükséges létfontosságú anyagokat juttatjuk be (pl. megfelelő mennyiségű fehérjét, vitaminokat: pl. B12-vitamin, folát (B9-vitamin), aminosavakat: glutamin, glicin, cisztein, stb.), és ezáltal egy jól működő szervezet képes lesz saját maga előállítani a glutationt, és megfelelő mennyiséget biztosítani belőle.
2. A glutation újrahasznosítási ciklus megfelelő működésének biztosítása
Ahhoz, hogy jól működjön az antioxidáns rendszerünk és a szervezetünk glutation szintje folyamatosan megfelelő legyen, a jól funkcionáló glutation szintézis mellett szükséges az is, hogy a szervezeten belül zajló glutation újrahasznosítási ciklus is zökkenőmentesen működjön.
Leegyszerűsítve a lényeg az, hogy a glutationnak két fő formája létezik: a redukált glutation és az oxidált glutation. A redukált forma az aktív, és oxidált formává alakul működés közben. Majd az oxidált formának újra redukált állapotúvá kell "regenerálódnia", hogy ismét működőképes legyen.
3. A glutation kívülről történő pótlása
Az orálisan (kapszulában/tablettában)
bejuttatott glutation hatékonyságáról ellentmondásosak a megfigyelések. A
kapszula, tabletta vagy akár liposzómás* folyadék-formában, orálisan
bevitt glutationnak csak kb. 10-15%-a hasznosul. Ennek az az oka, hogy a
gyomorban lévő peptidáz nevű emésztőenzim gyorsan elbontja a glutation
molekulát. Amennyiben valaki így pótol glutationt, akkor számítson erre.
A gyomor és az emésztés lebontó folyamatait kikerülve az intravénás, a
nyálkahártyán felszívódó cseppentős formában történő, vagy a bőrön
keresztüli (transzdermális) glutation pótlás viszont hatékony lehet.
A
glutationt ha kívülről pótóljuk, figyelni kell arra, hogy a
készítményben redukált formában legyen a hatóanyag. Ezen felül az
S-acetil-L-glutation forma az, ami nagyobb stabilitással rendelkezik
(mint a tiszta redukált glutation), ezáltal jobb hatásfokkal tud
felszívódni. Ezt a molekulaformát egyébként borsos ára miatt ritkán
használják.
A legtöbb szakirodalmi tanulmány szerint, a szervezetünkbe kívülről bevitt glutation nagyon kis hatásfokkal tud a sejtekbe bejutni (mert ún. termodinamikailag kedvezőtlen ez a folyamat). Ezen nézetek alapján a sejten belüli (intracelluláris) glutationszintet nehéz megnövelni glutation tartalmú készítménnyel. Azáltal viszont, ha a sejtek saját glutation-termelődését és a glutation újrahasznosítási ciklus hatékonyságát növeljük már könnyen lehetséges! Ezt főleg olyan esetekben érdemes figyelembe venni, mikor a betegség folyamatainak hatására a mitokondriumok (sejten belül) is sérülhetnek (pl. autoimmun folyamatok, áteresztő bél szindróma stb). Ilyen esetekben a kívülről bejuttatott kész glutation pótlása mellett, kiemelt fontosságú a szervezet saját glutation termelő és újrahasznosító rendszerének a támogatása is!
A szakirodalmi tanulmányok mellett vannak olyan gyakorlati, klinikai tapasztalatok is, amelyek a külső forrásból történő glutationpótlást hatékonynak tapasztalták a sejtvédelem területén, vagy akár autoimmun folyamatokban. Ezt azért írjuk le, mert jól példázza, hogy világunkban a dolgok nem csak fehérek vagy feketék.
Miben egyedülálló a WTN GlutaRegTM immunvédő komplexe?
- Egyszerre támogatja a glutation szintézis és a glutation ciklus folyamatait.
- Támogatja a sejten belüli és kívüli glutation metabolizmust.
- Hozzájárul a megfelelő redukált : oxidált glutation arány létrejöttéhez.
- Aktív, jól hasznosuló formákban tartalmazza a hatóanyagokat (pl. B2-vitamin (riboflavin-5' nátriumfoszfát), B9-vitamin (L-5-MTHF, glükózamin folát só), B12-vitamin (metil-kobalamin), szilibinre standardizált máriatövis kivonat, standardizált növényi kivonatok, amiben garantált a hatóanyagtartalom).
- Olyan hozzáadott anyagokat is tartalmaz, melyek növelik a mitokondriális glutation szintjét, valamint más antioxidánsokat is regenerálnak.
Ha tovább szeretnénk fokozni a WTN GlutaRegTM immunvédő komplex hatását, akkor az alábbi vitaminokkal, ásványi anyagok pótlásával egészítsük ki: C-vitamin, E-vitamin, Magnézium.
Mi a különbség a WTN Glutation krém és a WTN GlutaRegTM immunvédő komplex között?
A WTN Glutation krém már a kész redukált glutationt juttatja a szervezetbe, míg a WTN GlutaRegTM immunvédő komplex a szervezetben zajló glutation szintézist, és glutation újrahasznosítási ciklust támogatja, vagyis a szervezet saját glutation termelési folyamataira fókuszál.
Mikor melyiket használjuk?
Komoly sérülés vagy súlyos, krónikus egészségügyi állapot (pl. krónikusan kimerült szervezet, súlyos májkárosodás, 2-es típusú cukorbetegség, sokízületi gyulladás, stb.) esetén, valamint mikor gyors regenerálódásra van szükség, jobb, ha a szervezet készen megkapja a glutationt, ami egyben kiváló gyulladáscsökkentő is, tehát akkor a WTN Glutation krém használatát javasoljuk. Az állapotjavulás megindulása után viszont célszerű elkezdeni a szervezet saját glutationtermelésének a helyreállítását a WTN GlutaRegTM használata által.
Autoimmun folyamatoknál (pl. Hashimoto), áteresztő bél szindróma esetében vagy rosszindulatú folyamatok terápiájának kiegészítő kísérőjeként kiemelkedően fontos lehet a szervezet saját glutation termelő folyamatainak a megtámogatása is, vagyis ebben az esetekben a WTN GlutaRegTM immunvédő komplex alkalmazása segíthet.