WTN Kalcium komplex 60 kps

A kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag. Testtömegünk közel 1.5%-át a kalcium alkotja: körülbelül 98%-ban a csontokban, fogakban található meg és mindössze 1-2 %-ban van jelen a lágyszövetekben, sejtközötti területekben és a vérben.

3 800 Ft

WTN Kalcium komplex 60 kps

A kalcium részt vesz a sejtfolyamatok szabályozásában, a hormonképződésben, az izom-ingerület átvitelben, így az akaratlagos és sima izmok összehúzódásában és a véralvadási folyamatokban is. A kalcium szükséglet függ az életkortól, fizikai aktivitástól, az egészségügyi állapottól és életmódbeli szokásoktól. A szervezet optimális kalcium ellátottsága függ a bélrendszer állapotától és az emésztőrendszer megfelelően összehangolt működésétől is. A táplálékból vagy étrend-kiegészítőkből származó kalcium egy része bekerül a tápcsatornába, a bélből felszívódik, majd ennek a mennyiségnek mintegy fele az epével és a bélnedvekkel ürül, tehát a bevitt kalciumnak csupán 20%-a kerül a véráramba. Ugyan így nagyon szoros kapcsolat áll fenn a vese működés és a csontrendszer között. A megfelelő veseműködés feltétele a kalcium homeosztázis (belső környezetállandóság) fenntartásának.

Nagy valószínűséggel nincs szükséged kalciumra, hiszen nagyon sokszor a kalciumhiány D-vitaminhiányra utal!

Egyre több olyan adat áll rendelkezésünkre, amely azt mutatja, hogy nem volna szükségszerű csontritkulás vagy csontanyagcserét érintő problémák esetén azonnal a kalciumpótlást bevetni. Számos esetben negatív hatással lehet a csontsűrűség alakulására az önállóan, nagy dózisban alkalmazott kalcium kiegészítés. A kalcium ilyen jellegű kiegészítése fokozhatja a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikóját is. Megfelelő mennyiségű és minőségű (transz) K2-vitamin hiányában, a kalcium a csontok helyett a lágy részekbe, szövetekbe rakódhat le, így például az erek falára. A másik jelentős probléma, hogy a kalciumpótlásra szánt étrend kiegészítők, pezsgőtabletták jelentős része vízben nehezen oldódó szervesnek mondott, de valójában szervetlen ásványi anyag komplexet tartalmaz - például kalcium karbonát -, amelyek felszívódási hatékonysága vitatható.

A szervezet kalcium szükségletét a legjobb volna táplálékkal, élelmiszerekből fedezni, ehhez pedig tudatosságra és változatosságra van szükség, kiváltképp akkor, ha valamilyen oknál fogva (egyes táplálkozási irányzatok, fiziológiás eltérések, krónikus betegségek, táplálék allergiák, intoleranciák, stb.) nem tudjuk a kalcium bevitelt biztosítani.

Kíváncsi vagy melyek a magas kalcium tartalmú ételek/italok a reklámokban szereplő tejtermékek mellett?

  • halak, amelyeknek elfogyasztjuk a gerincét (pl. szardínia)
  • mák
  • diófélék, olajos magvak (pl.: dió, mandula, szezámmag)
  • spenót, mángold, keresztesvirágúak
  • zabpehely, rostdús gabonafélék
  • ásványvíz - 150 mg feletti kalcium tartalmú ásványvizek
  • tejhelyettesítő italok, növényi tejek - jelentős részük kalciummal dúsított

Mindemellett, fontos megjegyezni, hogy az egyes ételek, élelmiszerek kalcium tartalma nem jelenti feltétlenül azt, hogy az a mennyiség valóban fel is szívódik a bélrendszeren keresztül.

A felszívódást gátló tényezőket több csoportra oszthatjuk:

A szervezet működését érintő betegségek, állapotok:

  • bélrendszeri gyulladások,
  • anyagcserezavarok,
  • vitamin és ásványi anyag hiány,
  • csökkent gyomorsav termelés

Életmódbeli tényezők

  • Rendszeres, nagy mennyiségű koffein fogyasztás, alkohol fogyasztás, dohányzás, mozgásszegény életmód (csontosodási folyamatok)

Táplálék összetevők:

  • túlzott fehérje - kalcium visszavételét csökkenti a bélből,
  • túlzott mennyiségű zsiradék - kalcium kiürülést fokozzák,
  • fitátok, oxalátok - a bélben megkötik a kalciumot és gátolják annak felszívódását,
  • Ca:foszfor arány - az eltolódott 1:1 helyett 1:2 Ca:foszfor arány következtében a kalciumhoz kötődése következtében a bélből való felszívódás csökken. Magas foszfort tartalmazó termékek: félkész-, kész termékek, kényelmi termékek, pl.: konzervek, húsok, húskészítmények, belsőségek, csokoládé, kávé, olajos magvak, cola,
  • A magas nátrium bevitel hatására a veséből történő visszaszívás nem megy végbe, így fokozott kalciumürülést idéz elő.

Ha vannak kalcium felszívódást gátló tényezők, akkor vannak a felszívódást segítő tényezők is:

D3-vitamin pótlás:

      • A D3-vitamin szükséges a kalcium bélből való felszívódásához, emellett szabályozza a vér kalcium szintjét is.

K2-vitamin pótlás:

      • A K2 vitamin feladata, hogy aktiválja azokat a fehérjéket, amelyek a kalciumot a csontokhoz szállítják, megelőzve azt, hogy a kalcium a lágy szövetekben halmozódjon fel.

A-vitamin bevitel:

      • Feltétele a D-vitamin hasznosulásának és működésének. Itt nagyon fontos a dózis ugyanis a túl sok épp olyan káros, mint a kevés!
      • Csontok hossznövekedésében játszik szerepet.

Magnézium bevitel:

      • A D-vitamin hasznosulásához elengedhetetlen a megfelelő magnézium ellátottság. Emellett a D-vitamin hasznosítása során a szervezet rendkívül sok magnéziumot is felhasznál, ezért mindenképpen pótolni kell az említett ásványi anyagot.
      • FONTOS! A magnéziumot mindig időben elkülönítve javasolt alkalmazni, mert a kalcium gátolja a magnézium hasznosulását. Ajánlott a kalcium tartalmú étrendkiegészítőt a délelőtt folyamán, a magnéziumot pedig a délután folyamán alkalmazni. Amennyiben ez nem megoldható, tanácsos a két termék alkalmazása között minimum 2 órát várni.

Megfelelő mennyiségű gyomorsav:

      • A savas közeg segíti a kalcium felszívódását.

Mozgás:

      • Sportolás közben, az izommunka hatására, a csontokat vékony rétegben körülölelő csonthártya is végez egy minimális mozgást. Ennek hatására, olyan biokémiai folyamatok aktiválódnak, amelyek fokozzák a csontépítő sejtek aktivitását. Ez azt is jelenti, hogy a mozgás hozzájárul a mindenkori csúcs csonttömeg eléréséhez is.

Természetesen vannak olyan állapotok, betegségek, táplálkozási irányzatok, amelyek esetében kiemelt szerepet kell, hogy kapjon a jó minőségű kalcium kiegészítés.

      • Állati eredetű élelmiszerektől mentes (vegán) táplálkozás
      • Várandósság, szoptatás: fokozódik a kalcium igény és kalcium bélből való felszívódása
      • Menopauza
      • Verseny sportolók
      • Tejfehérje allergia
      • Tejcukor érzékenység
      • Gyomor, bélszakasz eltávolítás: a vékonybél első (duodenum) és utolsó szakaszában (ileum) a legjelentősebb a felszívódás
      • Hashajtók rendszeres alkalmazása (bélből való felszívódás csökken)
      • Evészavarok (anorexia nervosa, bulimia nervosa)

Figyelem!

A kalcium minden ásványi anyag (pl.: magnézium, cink, vas) hasznosulását gátolja, ezért javasolt más ásványi anyag tartalmú étrend-kiegészítőktől időben elkülönítve alkalmazni.

A kalcium kiegészítők alkalmazása továbbá gátolhatják egyes gyógyszerek felszívódását is, így ezek együttes alkalmazását mellőzzük és mindenképpen egyeztessünk a kezelőorvosunkkal! Az alábbi gyógyszerek felszívódását gátolhatja:

      • Kalcium csatorna blokkolók (vérnyomás csökkentők, szívritmus zavarokra, mellkasi fájdalomra felírt gyógyszerek)
      • Egyes antibiotikumok (pl. tetraciklin és bisphosphonát típusú)
      • Pajzsmirigy gyógyszer (pl. levothyroxine)
      • Vérhigítók: K-vitamint tartalmazó kalcium kiegészítők esetében

Mit érdemes nézni egy terméken, ha elengedhetetlen a kalcium kiegészítő készítmény alkalmazása?

A piacon a legtöbb kalcium tartalmú termékben az ásványi anyag szervetlen CaCO3 (karbonát) formában van jelen. Ezt a molekulaformát különböző néven, különböző jelzőkkel ellátva árusítják, például: "osztrigakagylóból", "tengeri kalcium", "korall kalcium", "Aquamin". Az állításokkal ellentétben ez nem SZERVES forma, így, ha valakinek fiziológiás okokból vagy bélrendszeri gyulladás, esetleg fekély, stb következtében nem termelődik megfelelő mennyiségű gyomorsava, akkor nem biztos, hogy hasznosulni fog a termék. Célszerű olyan formát keresni, amelyben a kalcium ún. kelátkötésben van, ezek könnyebben és gyorsabban képesek felszívódni, ezáltal hasznosulni: glicinát, citrát, malát. Kiemelendő, hogy érzékenyebb gyomrúak óvatosan bánjanak a citrátot tartalmazó kalcium étrend kiegészítőkkel, a glicinát és malát formák azonban - jellemzően - nem okoznak emésztőrendszeri problémákat.

Mennyi kalciumra van szükségünk?

A hivatalos ajánlások jelentős részében a napi átlag kalciumszükségletet 800-1000 mg között határozzák meg felnőttek számára. Várandósság alatt a kalciumszükséglet megnövekszik, így a kismamák és szoptató anyukák számára 1200 mg az ajánlott beviteli érték. A WHO javaslata szerint, azokon a területeken, ahol a statisztikai eredmények alapján magas a csonttörések száma, a minimum kalcium beviteli szükséglet 400-500 mg. Az eltérő véleményekből adódóan talán érdemesebb volna azt megfogalmazni, hogy mi a minimum érték, amelynek bevitelével csökkenthető a csonttörések száma és a kalcium hiányból adódó problémák megjelenésének esélye.

A WHO ajánlása szerint a várandósság alatt a pre-eclampsia/terhességi toxémia/terhességi magas vérnyomás elkerülése érdekében, javasolt lehet a 1,5-2 g kalcium bevitel is.

A Bostoni Harvard egyetem táplálkozástudományi karáért felelős orvos-, táplálkozástudományi szakember javaslata alapján 500-700 mg közötti napi bevitellel fedezhető a szükséglet. Ennél magasabb dózis a szervezetben nehezen tudna felszívódni és hasznosulni. A WHO hivatalos álláspontját megerősítve kifejtette azt is, hogy országonként eltérő lehet a napi beviteli értékre vonatkozó ajánlás és természetesen függ az egyéni tényezőktől, alkalmazott gyógyszeres kezeléstől, egyéb étrend-kiegészítőktől és állapotoktól.

Miben előremutató a WTN terméke?

      • A WTN új kalcium étrend-kiegészítője szerves, könnyen hasznosuló, teljesen elreagáltatott kalcium-glicinátot és kalcium malátot tartalmaz. Egyes tanulmányok szerint a malát az egyik olyan Ca forma, amely nem támogatja, sőt megakadályozhatja a vesekőképződést. A glicinát és a malát forma előnye, hogy érzékeny bélrendszer esetén is alkalmazhatóak, valamint kevés gyomorsav esetén is nagyon jó a hasznosulásuk.
      • Tartósítószer-mentes termék!

WTN Kalcium komplex használati javaslat:

  • Ajánlott mennyiség: naponta 1-2 kapszula.
  • Lehetőség szerint étkezéstől és egyéb étrend-kiegészítők szedésétől időben elkülönítve alkalmazd.

Figyelmeztetés

  • Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
  • Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl.
  • A készítményt tartsd gyermekektől elzárva, száraz, hűvös, sötét helyen.
  • Ha bármely termékösszetevőre allergiás, túlérzékeny vagy, ne használd a terméket!

Szedhetem-e/használhatom-e folyamatosan a termékeket, vagy tartsak szünetet?

  • Minden termék esetében javasolt a kúraszerű alkalmazás.
  • A legtöbb esetben 2-3 hónapos használatot majd 1 hónap szünetet javaslunk, ha a kezelőorvos vagy természetgyógyász nem javasolta másképpen. Időnként fontos visszaellenőriztetni vérvizsgálattal, hogy jelenleg milyen a vitamin/hormon/ásványianyag, stb szintünk. Javasolt rendszeresen 3-4, de legkésőbb 6 havonta megnézetni az értékeket.
  • Amennyiben az eredmények azt mutatják, a kezelőorvosunk vagy természetgyógyászunk is azt javasolja és mi magunk is azt érezzük, hogy jól vagyunk, el lehet hagyni a termékeket.
  • Amennyiben azt látjuk és érezzük, hogy még van létjogosultsága a termékek használatának, mindenképpen folytassuk tovább.

Összetevők: kalcium-biszglicinát, kalcium-malát, zselatin (kapszula), rizskivonat, L-leucin (aminosav).